Rabat 10% na pierwsze zakupy - zarejestruj się w sklepie  **   Wysyłka gratis od 300zł

Jak zapewnić małemu dziecku bezpieczeństwo w domu?

Jak zapewnić małemu dziecku bezpieczeństwo w domu?

 

Młody odkrywca

Raczkujący i potykający się maluch jest zainteresowany każdym, nawet potencjalnie niebezpiecznym elementem wyposażenia wnętrza. Niestety, jeszcze nie rozumie, dlaczego nie powinien badać i dotykać wszystkiego, co pojawia się na jego drodze podczas pierwszych, beztroskich wędrówek. Na nic zdadzą się cierpliwe tłumaczenia. Chociaż w takim przypadku zachowanie czujności to podstawa, warto sięgnąć po kilka sprawdzonych metod, które dostosują życiową przestrzeń do potrzeb Twojej pociechy. Na które gadżety warto postawić? Jak zapewnić małemu dziecku bezpieczeństwo w domu?

Balkon

Posiadasz balkon? Dopilnuj, aby maluch nie był w stanie Cię na nim zatrzasnąć. Istnieje też ryzyko, że może wypaść, przypadkowo upuścić zabawki i włożyć rączkę lub nóżkę pomiędzy szczeble barierki. Nawet jeśli jesteś tuż obok, lepiej dmuchać na zimne. Z pomocą przyjdzie siatka do balustrady, a także specjalne zabezpieczenia do okien i drzwi, zaopatrzone w przycisk z boku zamka. Ponieważ ich użycie jest intuicyjne, nie sprawią większego kłopotu dorosłym, dla dzieci natomiast okażą się dostateczną przeszkodą.

Sprawdź również: Gniazdko niemowlęce Nido – bezpieczeństwo i komfort malucha

Kuchnia i łazienka

Łazienka i kuchnia to rejony, którym należy poświęcić wyjątkowo dużo uwagi. Na mokrej podłodze łatwo się poślizgnąć, a kuchenne obrusy zrzucić jednym pociągnięciem. W ten sposób wszystko – od drogocennej zastawy do misy z owocami – może uderzyć w główkę dziecka i doprowadzić do poważniejszych obrażeń.

Na szczęście, rynek obfituje w sprytne akcesoria. Do łazienki poleca się między innymi maty antypoślizgowe w formie kolorowych, zdobionych naklejek umieszczanych na spodzie wanienki. Zamknięcia do szafek i szuflad pomogą z kolei zapobiec wyjmowaniu i rozrzucaniu na podłodze ich zawartości.

W miejscu przygotowywania posiłków czyha wiele zagrożeń. Nieosłonięty kosz na śmieci, kuweta i miska domowego pupila – nieostrożny ruch może doprowadzić do wypadku. Koniecznie ogranicz więc dostęp do miejsc, w których schowasz niedozwolone, ostre i delikatne przedmioty. Chociaż niektórzy rodzice polecają zastosowanie w tym celu taśmy na rzep, lepiej sprawdzą się dedykowane, profesjonalne akcesoria. Postaraj się też zabezpieczyć sprzęty elektroniczne oraz osłonić drzwiczki piekarnika lub kuchenki, aby dziecko się nie oparzyło.

Drzwi i schody

Zastanawiasz się, jak zapewnić małemu dziecku bezpieczeństwo w domu? Popularnym rozwiązaniem są bramki ochronne. Możesz zamocować je w dowolnym miejscu i łatwo zdjąć, jeśli zajdzie taka potrzeba. To właśnie dzięki barierce zyskasz pewność, że maluch nie ucieknie ani nie stoczy się ze schodów. A jeśli Twoja pociecha jest nieco starsza, specjalne samoprzylepne taśmy zapobiegną poślizgnięciu się z miejsc stromych i niebezpiecznych.

Co jeszcze się przyda? Niepozorny, ale funkcjonalny gadżet – blokady do drzwi. Uniemożliwią niechciane zamknięcie i zapobiegną bolesnemu przytrzaśnięciu paluszków. W niektórych przypadkach zamiast tradycyjnej podkładki możesz poszukać blokady montowanej nieco wyżej, poza zasięgiem dziecięcych rączek.

Łóżeczko

Nie zapomnij również o pokoju dziecięcym. Twój szkrab jest coraz bardziej mobilny? Ochraniacze do łóżeczka zapobiegną bolesnemu uderzeniu w szczebelki. Aby zapewnić mu bezpieczeństwo nocą i podczas wypoczynku, wybieraj certyfikowane materiały. Ochraniacze i pozostałe elementy wyprawki powinny być wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Ważne, aby były pozbawione drobnych, wystających ozdób, którymi może się zadławić.

Sprawdź także: Łóżeczko dla noworodka – podpowiadamy, jak je przygotować

Kanty i gniazdka

Kiedy myślimy o tym, jak zapewnić małemu dziecku bezpieczeństwo w domu, jako pierwsze przychodzą nam jednak do głowy nieosłonięte rogi stołu, kanty, gniazdka i okablowanie. Zaślepki do gniazdek to podstawa. Wystarczy przecież chwila nieuwagi, aby maluch wsadził paluszki do kontaktu. Zaopatrz się też w uchwyt naścienny do telewizora, kable schowaj za ochronną listwą i zawsze odkładaj pilota w konkretne, niedostępne dla Twojej pociechy miejsce. Jeśli obawiasz się, że zrobi sobie krzywdę podczas zabaw lub eksploracji, postaw na nakładki na krawędzie mebli i stołów.

Jak zapewnić małemu dziecku bezpieczeństwo w domu?

Przeglądając ofertę pomocnych gadżetów i akcesoriów nie powinniśmy zapominać, że każde mieszkanie jest inne, a jego domownicy mają wyjątkowe, ściśle określone potrzeby. Właśnie dlatego warto zastanowić się, które środki ostrożności będą najskuteczniejsze w naszym przypadku. Pamiętajmy, że pewne rzeczy pozostają niezmienne i nie wymagają specjalnych taśm lub zamków. Filigranowe, łatwe do połknięcia przedmioty, leki, środki chemiczne, wysokie lampy i wazony – to wszystko nie powinno znajdować się w najbliższym otoczeniu dziecka. Czasami pierwszym krokiem do odpowiedniego przystosowania przestrzeni są więc drobne porządki i zaplanowanie, gdzie powinny znajdować się poszczególne elementy wyposażenia.

 

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl