Rabat 20% od Zajączka - kod rabatowy: JAJO  **   Wysyłka gratis od 300zł

Karmienie piersią – co musisz wiedzieć?

Karmienie piersią – co musisz wiedzieć?

Początki karmienia piersią

Na konkretną metodę żywienia decydujemy się zazwyczaj jeszcze przed porodem. Szczególnie w pierwszym okresie życia noworodka najcenniejszym źródłem przeciwciał i witamin jest mleko matki. O jego dobrodziejskich właściwościach możemy usłyszeć nie tylko od specjalistów, ale też osób z naszego otoczenia. To właśnie karmiąc piersią kształtujemy bliskość i więź z maluchem. Na samym początku naszej drogi możemy jednak napotkać drobne trudności. Warto szukać ich przyczyn i rozwiązań, aby cieszyć się długą laktacją. Co musisz wiedzieć o karmieniu piersią? Jak zareagować na potencjalne przeszkody i kiedy szukać profesjonalnej porady?

Przeczytaj również: Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka

Karmienie piersią – co musisz wiedzieć

Czego nie warto robić przez pierwszych kilka tygodni karmienia piersią? Przede wszystkim, nie przerywaj go nawet na kilka dni, nie podawaj dziecku wody ani pozostałych napojów i unikaj stosowania smoczka, który może rozregulować laktację. Nie przystawiaj też maleństwa do piersi rzadziej niż osiem razy na dobę.

Zgodnie z opinią medycznych autorytetów powinno się karmić malucha wyłącznie mlekiem matki przez sześć pierwszych miesięcy jego życia. Jak często to robić? Nie istnieje jedna, uniwersalna zasada. Reaguj na jakiekolwiek sygnały głodu – nawet jeśli to oznacza, że musisz podawać mu pokarm co dwie godziny. Gdy ukończy pół roku, możesz zacząć urozmaicać jego dietę między innymi o mięso, owoce lub warzywa.

Pamiętaj, że nie wyznaczono konkretnego momentu, w którym trzeba zaprzestać karmienia. Ostatecznie, wartości kobiecego mleka nie sposób przecenić – odpowiada bieżącym, zmieniającym się potrzebom dziecka, chroni je przed infekcjami, wspomaga rozwój i ułatwia trawienie. Jeśli chcesz zastąpić je mlekiem modyfikowanym, sięgaj po rekomendowane, dostosowane do wieku formuły.

Sprawdź także: Przytulanka – jaki wpływ ma na rozwój dziecka?

Karmienie piersią a ból

Co musisz wiedzieć o karmieniu piersią? Przede wszystkim – pozycja ma znaczenie! Prawidłowy sposób przystawienia maleństwa do piersi pomoże usunąć dyskomfort i ból, który pojawi się, jeśli dziecko chwyci ją zbyt płytko i w rezultacie zrani brodawkę. Kluczem do sukcesu jest dobre podparcie oraz stabilne położenie jego ciała. Niemowlę powinno być w stanie lekko odchylić główkę oraz pobierać pokarm bez wykręcania szyjki.

Pamiętaj również, aby zadbać o własny komfort. Przygotuj się na spędzenie chwili w bezruchu – usiądź wygodnie i nie obciążaj tylko jednej grupy mięśni. Możesz wypróbować pozycję półleżącą. Aby to zrobić, wsuń pod kręgosłup parę poduszek. A jeśli po drodze napotkałaś jakiekolwiek trudności, zwróć się o pomoc do specjalisty od karmienia, który zasugeruje optymalne rozwiązanie.

Poduszka do karmienia

Łatwiej szukać komfortowego ustawienia, jeśli maleństwo spoczywa na bezpiecznym, ergonomicznym podłożu. Kładąc niemowlę na poduszce do karmienia, możemy przybrać bardziej naturalną pozę. Nie obciążamy kręgosłupa, znika bolesne napięcie mięśni, a nasze ramiona zyskują dodatkowe podparcie. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy cieszyć się chwilą relaksu i wzajemną bliskością.

Czym poduszka powinna się wyróżniać, aby sprostać waszym wymaganiom? Przede wszystkim upewnij się, że ma ergonomiczny kształt. Poduszka do karmienia Nepto nie straci z czasem objętości i sprężystości, jest też stworzona z certyfikowanych, delikatnych materiałów. Dzięki jej optymalnej miękkości dziecko nie leży na twardym podłożu, ale też nie zapada się.

Dowiedz się więcej: Poduszka do karmienia Nepto – poznaj nowego przyjaciela mam i dzieci

Karmienie piersią a brak pokarmu

Profesjonalne wsparcie przyda się szczególnie wtedy, kiedy zaobserwowałyśmy przewlekły obrzęk piersi lub podejrzewamy problemy z laktacją. Koniecznie zgłoś się do lekarza, jeśli dziecko niewystarczająco przybiera na wadze, odmawia ssania, zużywa mniejszą ilość pieluch lub laktacja nie zwiększyła się po upływie dwóch tygodni. Pamiętaj jednak, że żołądek noworodka wciąż jest niewielki, a on sam potrzebuje nie tyle sporych, co częstych posiłków. Niedobór pokarmu tuż po porodzie to naturalne zjawisko, którym nie musisz się martwić.

Czym mogą być wywołane chwilowe trudności i jak im przeciwdziałać? Do najczęstszych przyczyn należą między innymi stres lub zmęczenie. Warto wtedy poprosić najbliższych o dodatkową pomoc w opiece nad maleństwem. Negatywny skutek mogą mieć również zbyt długie odstępy pomiędzy karmieniami lub rygorystyczna dieta matki. Podstawą są wówczas odpowiednio zbilansowane, bogate w wartości odżywcze posiłki i spożywanie ok. 1800 kalorii na dobę.

Karmienie piersią – kiedy szukać alternatyw

Co musisz wiedzieć o karmieniu piersią? Ważne, aby poznać medyczne przeciwwskazania, które wykluczają podawanie kobiecego mleka. Poza ciężką chorobą psychiczną, wykluczają je między innymi chemioterapia i radioterapia, czynna gruźlica lub opryszczka na brodawce, ropień piersi lub zakażenie wirusem HIV. Podobnie sytuacja wygląda, kiedy dziecko cierpi na wrodzoną nietolerancję laktozy, niektóre choroby metaboliczne lub rozszczep podniebienia.

Pamiętaj, że chociaż karmienie piersią jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia, nie sprawdzi się w przypadku każdego. To indywidualna decyzja, która zależy nie tylko od zdrowia kobiety lub przyjmowanych przez nią leków, ale też osobistych doświadczeń lub spostrzeżeń. Bywa, że to niedostateczna ilość pokarmu wymusza przejście na alternatywne sposoby żywienia. Do głosu dochodzą również zmienne okoliczności życiowe lub czynniki psychologiczne.

Rynek oferuje szereg zdrowych środków zastępczych. Nie warto więc zmuszać się do metody, którą postrzegamy jako bolesną lub niekomfortową. Tym, co się liczy, jest budowanie więzi pomiędzy matką a dzieckiem oraz ich ogólny dobrostan, dlatego postaraj się znaleźć sposób, który najlepiej odpowiada waszym potrzebom i możliwościom.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl