Rabat 20% od Zajączka - kod rabatowy: JAJO  **   Wysyłka gratis od 300zł

Przytulanka – jaki wpływ ma na rozwój dziecka?

Przytulanka – jaki wpływ ma na rozwój dziecka?

Przytulanka – synonim szczęśliwego dzieciństwa

Miś, kocyk czy poduszeczka w kształcie zwierzątka? Ulubieniec może być tylko jeden. Łatwo się w niego wtulić i chłonie zapachy, które budzą pozytywne skojarzenia. Pomaga nawiązywać pierwsze poważniejsze interakcje, zdobywać doświadczenia i kompetencje społeczne. Korzyści, jakie ze sobą niesie, pojawiają się niepostrzeżenie. Maluch stopniowo, za pośrednictwem beztroskiej zabawy, rozwija się psychicznie i emocjonalnie.

Ukochany pluszak jest też synonimem dzieciństwa. Po latach, obserwując oberwane ucho lub śmiejąc się z dziwacznego imienia, wspominamy z sentymentem wszystkie radosne chwile i ważne momenty, kiedy okazał się nieocenionym towarzyszem. Co sprawia, że jest tak ważny? Jaki wpływ ma przytulanka na rozwój dziecka?

Przytulanka a poczucie bezpieczeństwa

Pierwszego misia dostajemy we wczesnym dzieciństwie i od tamtej pory stajemy się z nim nierozłączni. Spotkania z innymi maluchami i wspólne zabawy, wizyty w żłobku lub rodzinne wyjazdy – ten jeden dawno upatrzony pluszak podróżuje razem z nami, pomaga odkrywać świat i przezwyciężać lęk przed nieznanym otoczeniem. Dzięki temu dziecko nie boi się szukać, zwiedzać, poznawać i adaptować się.

Jaki wpływ ma przytulanka na rozwój dziecka? Przede wszystkim, daje poczucie bezpieczeństwa, kiedy maluch zostaje postawiony w nowej sytuacji. Zapewnia wsparcie w żłobku, przedszkolu lub u lekarza. Ułatwia też zasypianie, a podczas nocowania w obcym miejscu stanowi namiastkę domu. Zaspokajając potrzebę bliskości i stabilności, z powodzeniem przeprowadza dziecko przez okres, w którym nie może wytrzymać bez podpory i obecności rodzica.

Przytulanka a kompetencje społeczne

Miś może udać się do lekarza lub szkoły, wybrać się na herbatkę w elitarnym towarzystwie i robić zakupy. Zabawa poprzez nawiązanie do prawdziwych, życiowych okoliczności jest, wbrew pozorom, bardzo ważna. Takie naśladowanie rzeczywistości przygotowuje do wejścia w społeczny świat dorosłych. Dzięki temu, że odbywa się w atrakcyjnej formie, z pomocą ukochanej przytulanki, gromadzenie informacji o świecie przychodzi maluchowi bez problemu. Rodzice mogą zaproponować własną scenerię i spróbować przemycić więcej wiadomości o charakterze edukacyjnym, gdy dziecko jest najbardziej zrelaksowane.

Sprawdź również: Pomysły na prezent dla mamy i dziecka

 

Przytulanka – przyjaciel i strażnik sekretów

Trudne momenty? Dziecięce zmartwienia? Podobnie jak wymyślonemu, niewidzialnemu przyjacielowi, często to właśnie przytulance maluch powierza swoje tajemnice. To wierny kompan, który towarzyszy mu zarówno podczas beztroskich, jak też ciężkich i smutnych chwil.

Nocą, zanim w sypialni nareszcie pojawią się rodzice, pomoże odgonić koszmary lub przepłoszy potwory spod łóżka. Kiedy potrzebuje dodatkowego pocieszenia, może wtulić się w maskotkę i uspokoić. Dzięki temu, że nie zamyka się w sobie, przyswaja dobre nawyki, które przełożą się na jego psychiczny i emocjonalny rozwój.

To również ważny środek komunikowania lęków i zmartwień. Maluchy przenoszą swoje nastroje na przytulankę, kiedy próbują przekazać coś opiekunom. Właśnie dlatego dowiadujemy się czasami, że ukochany miś nie chce dziś iść do przedszkola lub obawia się czegoś. Ważne, aby nie bagatelizować takich deklaracji, które mogą stanowić pretekst do poważniejszej rozmowy.

Przytulanka – pierwszy nauczyciel

Przytulanki stwarzają okazję do aktywności, ujawniają podstawowe potrzeby i zainteresowania, pomagają rozładowywać napięcie i wyrażać emocje. Uczą empatii i sztuki troszczenia się o bliskiego sercu przyjaciela. Takie udawanie opieki prowokuje do rozważenia potrzeb pluszaka i reagowania na rozmaite, wymyślone scenariusze.

Można to zaobserwować szczególnie u nieco starszych dzieci, które nadają im imiona, przykrywają na noc rogiem kołderki, przebierają je i bawią się w odgrywanie ról. Zaimprowizowane konwersacje rozwijają wyobraźnię, a we wczesnym etapie życia poprawiają umiejętności mówienia. W przypadku gaworzących niemowląt można posłużyć się maskotką, aby nawiązać pierwsze zabawne konwersacje, które z całą pewnością pozytywnie odbiją się na jego rozwoju.

Sprawdź również: Poduszka do karmienia Nepto – poznaj nowego przyjaciela mam i dzieci

 

Przytulanka – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?

Jaki powinien być pluszowy miś? Przede wszystkim – bezpieczny. Zwłaszcza młodsze dzieci mogą go często gryźć lub ssać, dlatego warto zatroszczyć się, aby był uszyty z bezpiecznych materiałów i pozbawiony drobnych, odstających elementów. Bez względu na to, czy ulubieniec Twojego malucha jest stworzony specjalnie go kochania i przytulania, czy też zastępuje go bambusowy kocyk Kadaro lub poduszeczka, funkcje, które pełni, pozostają niezmienne.

Chociaż to, jaki wpływ ma przytulanka na rozwój dziecka, zależy od wielu czynników, podstawowe rzeczy nie ulegają zmianie. Pluszowy przyjaciel zapewnia poczucie bezpieczeństwa, jest pierwszym towarzyszem przygód i powiernikiem. Chcesz podarować Twojemu smykowi przyjaciela na lata? Królik Igo lub poduszka Nepto w kształcie konika morskiego doskonale odnajdą się w tej roli!

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl